כניסה

נאום יו"ר רשות ניירות ערך, פרופ' שמואל האוזר, בוועידת שוק ההון של כלכליסט: בורסה ורגולציה, מיתוס ומציאות

‏26 יולי, 2016

‏כ' תמוז, תשע"ו

נאום יו"ר רשות ניירות ערך, פרופ' שמואל האוזר, בוועידת שוק ההון של כלכליסט:

בורסה ורגולציה, מיתוס ומציאות

בוקר טוב לכולם,

מצאתי במילון כמה הגדרות למיתוס. אחת מהן היא שמיתוס הוא סיפור שאינו מבוסס על עובדות בהכרח, והוא שונה מהמציאות בה אנו חיים.

ההגדרה הזו קשורה לאמירה שנאמרה לפני כמה ימים לפיה אין עתיד לבורסה ולשוק ההון המקומי. אני מבקש לדחות את הטענה הזו. מי שאומר שאין עתיד לשוק ההון המקומי, כמוהו כמי שאומר שאין  עתיד לרעיון הציוני, ולאתוס הציוני לפיו אנחנו יודעים וצריכים לכלכל את עצמנו.

לפני שהסיפור הזה שאין עתיד לשוק ההון המקומי הופך להיות מיתוס, אני רוצה לדבר קצת על המציאות, כי אני דווקא מאמין בעתידו של שוק ההון הישראלי וביכולת של הבורסה להיות נושאת המטוסים של הכלכלה הישראלית, של היזמים הישראלים בתחום התעשייה, ושל הטכנולוגיה הישראלית.

אני מסרב לצייר תמונה של ייאוש וחוסר אמונה שניתן לשנות. ניתן לשנות ויפה שעה אחת קודם.

אנחנו לא באמת חייבים לחכות למשבר כלכלי, לאבטלה, למחסור בהשקעות יצרניות עם אופק תעסוקתי, להאטה כלכלית ו/או למחאה חברתית נוספת, כדי להחליט שצריך לעודד יזמים בעלי הון, ולעודד השקעות בתעשייה, בטכנולוגיה ובתשתיות בישראל, לטובת הצרכן, המשקיע, ולטובת כולנו.

אנחנו חייבים, לעומת זאת, לעשות מעשה היום כדי להפוך את הבורסה ושוק ההון למודרניים, תחרותיים ורלבנטיים בעתיד. וכדי לעשות זאת, אנחנו חייבים לבדוק באומץ ובמידה לא מבוטלת של ביקורת עצמית את העובדות.

אני רוצה להציג בפניכם כמה נתונים על מיתוסים ומציאות במשק הישראלי, בבורסה ובשוק ההון.

אחד המיתוסים הוא שמס' החברות הציבוריות שנמחקו בבורסה מאז משבר 2008 גדול יחסית לעולם.

במציאות זה לא נכון!!! בעשר השנים האחרונות מס' החברות הציבוריות בישראל ובבורסות מרכזיות בעולם קטן בעשרות אחוזים, והמצב בישראל אף טוב ממדינות אחרות. לגבי ישראל, רק חלק קטן מהן בחר להימחק. רוב החברות שנמחקו הגיעו לסוף דרכן הכלכלית או שהתמזגו או נמחקו בשל חוק הריכוזיות.

במציאות, מספר החברות המקומיות הנסחרות למיליון נפש בבורסה בת"א גבוה יחסית לרוב המדינות בעולם. זה נובע מריבוי חברות קטנות בבורסה. מספר החברות הקטנות והבינוניות גם הוא גדול יחסית (2/3 מהחברות בשווי פחות מ- 300 מ' ₪).

ועוד עובדה שכדאי להכירה. במציאות של היום, מס' החברות הציבוריות בארה"ב, לדוגמא, הצטמצם בכ- 50% מאז שנת 1996 והוא נמוך מזה שהיה בשנת 1976; הסיבות העיקריות למחיקת חברות: מיזוגים ורכישות, אי עמידה בדרישות הרישום לבורסה, ולא בשל עודף רגולציה.

ואולם בצד כל אלה, לצערנו המציאות היא גם שאין כמעט הנפקות חדשות בבורסה בת"א, בניגוד לארה"ב ובריטניה. בעיקר אין הנפקות של מניות. לכן אנחנו פועלים היום בכמה מישורים כדי לשנות את המציאות הזו. בין השאר, אנחנו בונים תשתית ותנאים שיהיו אטרקטיביים למשקיעים. ובהתחשב בעובדה שאין פיתרון קסם אחד, ושאין רפורמות בשיטת זבנג וגמרנו, בניית תשתית רצינית לעתיד מחייבת אותנו לשנות היום ומחייבת אותנו בסבלנות. אפילו רומא לא נבנתה ביום אחד.

וכשמדברים על הבעיה של מחיקת חברות, אי אפשר שלא לדבר על המיתוס שנפחי המסחר ירדו ושהבורסה מתייבשת.

במציאות זה לא נכון!!! נפחי המסחר בישראל גדלו בשנים האחרונות. בפרספקטיבה של ה- 10 השנים האחרונות, מחזורי מסחר בישראל ירדו פחות מאשר במדינות אחרות. יחד עם זאת, ברור לכולנו שהמצב אינו מספיק טוב. הבורסה היום אינה ממצה את הפוטנציאל הגלום בה לעידוד תחרות על מקורות הון. ולא פחות חשוב, אם לא נשנה את הדינמיקה השלילית כלפי הבורסה, המצב יכול להחמיר. אני משוכנע שההקלות הרגולטוריות המשמעותיות שאושרו לאחרונה בחוק המו"פ, חוק ההנפקות הראשונות, הקלות לחברות קטנות ובינוניות ועוד, ביחד עם השינוי המבני בבורסה יכולים לעזור לשינוי הדינמיקה הלא חיובית ולמימוש הפוטנציאל הזה.

מיתוס נוסף הוא שהשקעה בנדל"ן עדיפה על השקעה בבורסה בת"א.

במציאות זה לא נכון!!! ראשית, התשואה על מדד ת"א-25, היתה גבוהה משוקי הון מרכזיים ובכללם: מדדSP500, FTSE100. שנית, בטווח הארוך, אנחנו יכולים לראות שהתשואה על השקעה בבורסה גבוהה משמעותית על השקעה בנדל"ן. רק ב-5 השנים האחרונות, ההשקעה בנדל"ן היתה עדיפה על ההשקעה במניות. לגבי העתיד, אם לוקחים בחשבון את הממצאים האמפיריים הללו ביחד עם המהלכים החשובים ששר האוצר מקדם לצינון שוק הנדל"ן, ניתן לצפות שההשקעה במניות תהיה עדיפה על פני השקעה בנדל"ן בטווח הארוך.


ובימים האלה, כשמדובר על מה צפוי בבורסה, אחד המיתוסים הוא שלשינוי המבני בבורסה, הנדון בימים אלה בכנסת,  צפויה השפעה שולית חסרת חשיבות.

במציאות אין לכך בסיס אמפירי!!! בעבודה של ועדת בן-חורין ובעבודה של חב' מקינזי הצביעו על התרומה החשובה שהיתה לשינוי המבני בכל המדינות שעשו זאת על הגדלת הפעילות בבורסה, על הורדת עמלות למשקיע ועוד. בסקר שרשות ני"ע ביצעה לאחרונה בקרב 20 מדינות שעברו תהליך של שינוי מבני בבורסה הן הצביעו על היתרונות הבאים: שיפורים בטכנולוגיה, ביעילות תפעולית, בתחרותיות, בנזילות ובמספר חברות נוספות. הסקר מצביע על יתרונות חשובים נוספים: הגדלת מספר חברי הבורסה; מחויבות מצד בעלי הבורסה להשקיע בבורסה מתוך ראיית ארוכת טווח; שיתוף פעולה בינלאומי; יצירת פלטפורמות מסחר חדשות והגדלת האמינות של הבורסה. התוצאות הללו נתמכו במספר עבודות מחקר. ועוד דבר, השינוי המבני בבורסה איננו אלא נדבך נוסף בפעילות של הרשות שכוללת, כאמור, יצירת תנאים אטרקטיביים להנפקות חדשות בדרך של יצירת תשתית רגולטורית לחברות בכלל, וחברות טכנולוגיה בפרט. זה צעד הכרחי וחשוב ביותר כדי ליצור בורסה תחרותית ומודרנית, שמעודדת תחרות ומאפשרת שיתופי פעולה עם בורסות אחרות בעולם.

אחת הסיבות לכך שלא תולים בשינוי המבני תקוות גדולות היא המיתוס לפיו רשות ני"ע תורמת לעודף הרגולציה.

במציאות, מאז 2012 יוזמות הפיקוח של רשות ני"ע התמקדו גם בהקלות לכלל הגופים המפוקחים ובכלל זה: הקלות לחברות מו"פ, הקלות מס, הקלות לחברות שמנפיקות לראשונה, הקלות לחברות קטנות ובינוניות, הקלות בתשקיפים, הקלות בגילוי, הקלות ליועצים ומנהלי תיקים, הקלות לקרנות נאמנות, הקלות בדיווח, ועוד ועוד. כמעט כל ההקלות הללו הושלמו ממש לאחרונה, וכל אלה מבלי לפגוע בהגנה על המשקיעים (דוח ההקלות).

כדי להעצים את ההקלות הללו, ולהפוך אותן לאפקטיביות, יש צורך דחוף גם לשנות את הסנטימנט השלילי לדינמיקה חיובית, פרו-צרכנית, פרו-יזמית ופרו-צמיחה כדי שחברות תרצינה לפעול בישראל ולגייס הון בבורסה, וכדי שמשקיעים ירצו להשקיע בחברות הללו.

מצד שני, ככל שזה נוגע לאמון הציבור, אחד המיתוסים הוא שאין מספיק הגנה על המשקיעים.

במציאות, בהגנה על משקיעים, רשות ני"ע נחשבת ל"מסתערבים" של שוק ההון. בסקר של הבנק העולמי, doing business, ישראל מדורגת במקום ה- 8 בעולם מבין 190 מדינות בהגנה על משקיעים. אנחנו פועלים לאכיפה בלתי מתפשרת שיוצרת הרתעה דוגמת, אידיבי, מנופים, סימנס, קרן קלע, ועוד ועוד. אכיפה בלתי מתפשרת יוצרת הרתעה. בשנתיים האחרונות רשות ניירות ערך ביצעה יותר מ- 40 חקירות ובירורים מנהליים, יותר מ- 20 חיקורי דין בינלאומיים, חלק גדול מהן בתחום המסחר באופציות בינאריות בחו"ל, ויותר מ-20 מקרים שהועברו לפרקליטות עם המלצה להעמדה לדין. החלנו אסדרה נרחבת בתחום הפורקס וזירות המסחר, תחומים שלא היו מפוקחים עד עתה, ואנחנו נסיים את תהליך הרישוי בחודשים הקרובים של זירות הסוחר. מערכות המיחשוב החכמות שלנו, העוקבות אחר המסחר בבורסה, נחשבות למערכות מובילות בעולם בתחום זה לזיהוי עבירות על חוק ני"ע. בצד כל אלה, חסמנו ניסיונות בקרב חברות שונות לחלק דיווידנדים על בסיס מניפולציות חשבונאיות, ואנחנו מטפלים באופן שוטף בעשרות עסקאות עם בעלי ענין, בעשרות תשקיפים, אלפי דיווחים נוספים ועוד ועוד. הכל כדי שנוכל לקיים שוק הון בריא, פעיל ומעורר אמון.

לסיום, אני רוצה לדבר על המיתוס לפיו בסביבת ריבית נמוכה יש תשואות גבוהות ללא סיכון.

במציאות זה לא נכון!!! אבל, יש אזרחים תמימים שסבורים שזה אפשרי. זירות סוחר, זירות למסחר באופציות בינאריות והשקעות לא מפוקחות יכולים לשמש לעיתים ככיסוי לפעילות לא הוגנת לכאורה ששורפת את כספם של חוסכים ותמימים ופנסיונרים. בהקשר לכך, הכרזנו שלא נתיר מסחר באופציות בינאריות משום שהן במהותן הימורים. חל איסור להציע אופציות בינאריות לציבור בישראל. אחת הבעיות שלנו כיום היא שישראלים מעורבים באופן מדאיג בהצעות כאלה ואחרות להשקעות לא מפוקחות בכלל ואופציות בינאריות בפרט גם בעולם. מספר חיקורי דין השנה גדול פי- 4 ממה שהיה מקובל בשנים הקודמות ואלה נעשים עבור מדינות אירופה, במיוחד עבור בלגיה וצרפת, שטוענות שהישראלים דומיננטיים בפעילות לא לגיטימית. בעת הזו אני סבור שזו בעיה שצריך להתמודד איתה ברמה לאומית. כל גופי האכיפה בארץ יצטרכו לתת דעתם ולפעול ביחד כנגד התופעה הזו. בנוסף, תהליך הרישיון לזירות סוחר אחרות עתיד להסתיים בסוף הרבעון השלישי השנה. עד היום נפסלו 13 מתוך 21 זירות מסחר שהגישו בקשה לרישיון בעיקר מטעמים של מהימנות והעדר הון עצמי. אם מתוך ה- 8 שנותרו, תהיינה זירות סוחר נוספות שלא תעמודנה בדרישות המהימנות, מס' זירות הסוחר שיקבלו רישיון יהיה נמוך עוד יותר.

את המיתוס הזה שניתן להשיג תשואות גדולות ובטוחות בעולם ההשקעות שמחוץ לגדר צריך לנפץ. יש סיבה לכך שיש גדר. הגדר הזו היא חוק ני"ע, ואנחנו ברשות ני"ע שומרי הגדר. בטרמינולוגיה של הסידרה משחקי הכס – אנחנו שומרי החומה, ואנחנו אומרים לכל אלה שבוחרים להשקיע מחוץ לחומה – Winter is Coming. היזהרו מהבטחות שווא לתשואות פנטסטיות. היזהרו מאנשי שיווק אגרסיביים שמפתים אתכם להשקיע במיזמים עלומים. ה-י-ז-ה-ר-ו.

דווקא בימים אלה, של שטף הצעות להשקעות מחוץ לגדר, צריכה להתחדד ההבנה וההכרה בחשיבות של הגדר ושל שומרי הגדר. מי שמשקיע בתוך הגדר יודע שיש עליו הגנה. יודע שרשות ניירות ערך שומרת עליו. יודע שרשות ני"ע שומרת על ההגינות בשוק ההון. שומרת על השקיפות. שומרת על כללי משחק ברורים. וכשהיא עושה את זה, היא לא מבחינה בין קטן לגדול. היא לא מבחינה בין אלו המכונים מלכי שוק ההון לבין אחרון הסוחרים. כולם שווים בפני החוק.

תודה רבה.

לצפייה במצגת לחץ כאן​

תגיות:

פניות ותלונות לרשות

מערכות וטפסים