כניסה

דברי יו"ר רשות ניירות ערך, פרופ' שמואל האוזר, בועידת שוק ההון 2013
19/11/2013
 מצ"ב מצגת - לחץ כאן
 
ועידת שוק ההון 2013
 
הפרטת הבורסה בת"א (Demutualization)
 
פרופסור שמואל האוזר, 19/11/2013
 
אני מודה לכם על ההזדמנות לדבר היום בוועידת שוק ההון 2013 על שוק ההון. אני במיוחד שמח שנושא הועידה הוגדר  כ- money time.
 
אני מרגיש שככל שזה נוגע לשוק ההון אנחנו בדיוק במקום הזה. ב- money time.  אנחנו נמצאים היום בנקודה שבה עומדת בפנינו, בפני כולנו, הזדמנות של ממש לעשות שינוי ולהפוך את שוק ההון הישראלי לשוק שוקק חי ובועט ולהתנער מכל הקונספציות והתפיסות הקודמות שהיו לנו, ככל שהיו לנו, לגבי שוק ההון בכלל ולגבי הבורסה בתל אביב בפרט ומקומה וחשיבותה לכלכלה ולשוק. 
 
אנחנו ברשות ניירות ערך, מובילים בשנתיים האחרונות את מפת הדרכים שלנו שמטרתה היא אחת - רגולציה חכמה ומידתית. רגולציה שמושתתת על הגנה על המשקיעים, שימור ותיחזוק שוק הון הוגן ויעיל, ועידוד יצירת הון לטובת המשק הכלכלי, הצרכנים והמשקיעים.
 
מפת הדרכים כוללת הסדרת נושאים שאינם מפוקחים (כגון זירות המסחר וחברות דירוג האשראי) הקלות ברגולציה על החברות המפוקחות כל אימת שהגנת המשקיע לא נפגעת; ופיתוח שוק. אתמול, אישרה ועדת שרים לענייני חקיקה את 'חוק ההקלות' שכולל בתוכו, בין השאר, הארכת תשקיף מדף משנתיים לשלוש, הקלות בחובות דיווח של בעלי רשיון, הפחתת סכומי העיצום הכספי על ידי קביעת תקרה להפרה נמשכת, הקלות בפעילות הדירקטוריון בחברות ניהול  קרנות וחברות ניהול תיקים גדולות, וגם הקלות לגבי סיום חובת הדיווח של חברות שכבר אינן פעילות. אלה רק חלק קטן משלל ההקלות שאנחנו מתכננים.
 
אני רואה בתקופה הזו הזדמנות לשינוי של ממש. השינוי הזה צריך לבוא מכולנו: הרגולטורים, החברות הציבוריות שצריכות להקפיד על התנהלותן בסביבה הציבורית ומול בעלי המניות, הגופים המוסדיים שצריכים להיות אקטיביים ולשמור על חובותיהם למשקיעים, הממשלה והכנסת, ולא פחות מכך הציבור והתקשורת.
 
היום אני מבקש להתמקד בכמה דקות בנושא של פיתוח השוק ולשוחח על פיתוח הבורסה. אני סבור כי הבורסה נמצאת היום במקום רחוק מאד ממיצוי הפוטנציאל שלה, ואני חושב שבין היתר כולנו התרגלנו והתפייסנו קצת יותר מידי  לקיים. אנחנו מסתכלים בערגה על היקפי המסחר במניות טרם המשבר ושמחים בימים אלה כשאנחנו מתקרבים למחזורים בהם. אני אנסה לשכנע אתכם שאנחנו יכולים להיות במקום הרבה יותר גבוה מהמחזורים של 2008, וזה לא חלום זה אפשרי, וזה בהישג יד.
 
אני סבור שבעת הזו נפתח חלון הזדמנויות אמיתי לחולל שינוי. ועדת הנזילות שישבה על המדוכה ומגבשת בימים אלה את המלצותיה, הציעה שורה ארוכה של המלצות, אבל ברשותכם אבקש להתמקד באחת – והיא הפיכתה של הבורסה לחברה עם כוונות רווח, "הפרטה". אני מאמין כי הליכה בכיוון זה, תגרור אחריה שינוי תפיסתי של הבורסה שיביא לשינויים רבים אחרים והוא נחוץ לכולנו.
 
לפני 30 שנה רוב הבורסות בעולם היו מלכ"רים. כיום, רוב רובן הן בורסות שפועלות למטרת רווח. מתוכן, למעלה מ- 50% הן חברות ציבוריות שרשמו את מניותיהן למסחר בבורסה עצמה.
 
בשנת 2006, טרם המשבר, מהירות מחזור המסחר (נפח מסחר ביחס לשווי שוק) בבורסה בארה"ב היתה פי-3 מזו שבישראל. למרות הירידה בהיקפי המסחר בשוקי ההון המערביים, מהירות המחזור בארה"ב נשארה פי- 3 גם בשנת 2012.
 
הנתונים הללו מעידים יותר מכל, על פוטנציאל הנזילות של הבורסה בת"א. להערכתנו, פוטנציאל היקף המסחר במניות בישראל הוא בין 3-5 מיליארד ₪ ואף למעלה מזה.
 
בנוסף, מצאנו שיעילות התפעול הנוכחית של הבורסה בת"א נמוכה באופן משמעותי מבורסות רבות בעולם. רווח שולי (רווח נקי ביחס לסך ההכנסות) של 10% בבורסה בת"א בהשוואה לממוצע של 26% ב- 10 הבורסות הגדולות ולממוצע של  45% בשאר הבורסות הקטנות יותר.
 
אני מאמין שהפרטת הבורסה יכולה להציב את הבורסה בתל אביב בשורה הראשונה של הבורסות המעניינות בעולם ויהפוך אותה לגוף שחושב עסקים ועושה עסקים - בין אם באמצעות שתופי פעולה עם בורסות אחרות ובין אם באמצעות הנפקת הבורסה בעצמה והפיכתה לחברה ציבורית נסחרת. הבורסה בישראל היא אחת הבורסות הבודדות אחרונות בעולם שלא עברו את תהליך ההפרטה.
 
הממצאים האמפיריים מעידים שהיעילות התפעולית של בורסות שהופרטו עלתה באופן משמעותי, וזאת במקביל לגידול בנפחי המסחר, בדרך כלל, וירידה בעמלות המסחר למשקיעים בשל התחרות עם בורסות וזירות מסחר אחרות בעולם.
 
על רקע הממצאים הללו, אני סבור שלהפרטת הבורסה בת"א, יתרונות רבים ובכללם:
 
- יניע את הבורסה להתנהל כגוף עסקי, וביתר שקיפות. במסגרת זו, מאמצי שיווק לגיוס חברות נוספות, מכשירים פיננסים חדשים, user friendly
- יאפשר שינוי מבני בבורסה כמו: הכנסת חברי בורסה חדשים מהארץ ומהעולם, כפי שמקובל בבורסות אחרות, הכנסת טכנולוגיות מתקדמות זמינות למשקיעים מקומיים וזרים
- עשוי להקטין ריכוזיות השליטה בבורסה של הבנקים ולהגביר תחרות
- יאפשר גיוס כספים לפיתוח וחדשנות הבורסה כפי שמקובל בבורסות המובילות בעולם
- תנאי חשוב לשיתוף פעולה עם בורסות אחרות
 
לבסוף, כפי שפתחתי ואמרתי, הבורסה הוא נושא חשוב אך הוא אינו חזות הכל. על כולנו לנצל את העת הזו ולעשות שינוי. רשות ניירות ערך כבר שם, חוק ההקלות עבר השבוע בוועדת השרים ויעלה בשבוע הבא לקריאה ראשונה, ועדת המו"פ סיימה את עבודתה עם המלצות מרחיקות לכת להקלה על רישום של חברות סטארט אפ, וועדת  הנזילות מסיימת בימים אלה גם היא את עבודתה. אני מאמין ששילוב זרועות שלנו, עם הבורסה והשחקנים הנוספים בשוק ההון יביאו לשינוי משמעותי לטובה של שוק ההון כבר בשנה הקרובה.
 
 תודה רבה
תגיות:

פניות ותלונות לרשות

מערכות וטפסים