כניסה

נאום יו"ר הרשות, פרופ' שמואל האוזר, בטקס קבלת אות הוקרה מטעם "אנשים ומחשבים"
 

טכנולוגיה בשירות ציבור המשקיעים

פרופסור שמואל האוזר, יו"ר רשות ני"ע: המורכבות בפיקוח על הפעילים בשוק ההון מחייבת אותנו להיות מסוגלים להתמודד עם עשרות אלפי דיווחים בשנה ולעקוב אחר מיליוני עסקאות בכל יום שקשורות למסחר בבורסה. זה מחייב מערכות מתוחכמות שיודעות לעשות את העבודה  ויודעות גם להתמודד עם חידושים והמצאות ויצירתיות של השחקנים בשוק ההון. הפעילות שלנו נוגעת במיוחד להגנה על משקיעים ויצירת אמון מחד, ויכולת של המשקיעים לעשות החלטות השקעה מושכלות ואף להשפיע על החלטות של החברות במקרים בהם ההחלטות אינן לטובתם כבעלי אג"ח או כבעלי מניות. המציאות הזו בשוק ההון הופכת להיות מורכבת יותר ויותר עם חלוף הזמן. מיזמים אינטרנטיים מחייבים התחייבות שלנו והתמודדות עם טכנולוגיות מתקדמות. זירות מסחר עם מסחר בתדירות גבוהה של אלפי פקודות בדקות ספורות מחייבת את רשות ניע בכלל, ואת מחלקת it בפרט, להיות יצירתיים יותר, טובים יותר. מתוחכמים יותר.

בוקר טוב לכולם

אני מודה לכם עם ההזמנה. אני רוצה לנצל את ההזדמנות לספר לכם על רשות ניע ועל 6 עובדי it, מתוך 260 עובדים, שאחראים על כ 20% מהוצאות הרשות ואשר תודות להם הרשות מסוגלת להתמודד עם שוק הון מורכב, עתיר הון, חוכמה, יצירתיות ויכולות מתחדשות ללא הרף.

רשות ני"ע היא עצמאית. פועלת מכוח חוקי ני"ע. הרשות אינה נסמכת על תקציב הממשלה. עובדיה הם מהמיטב שבמיטב. מאות אנשים מתחרים בכל מכרז למשרה שמתפנה. זה מאפשר לנו לבחור את הכי טובים. כאלה שבאים לא רק בשל מקצועיותם אלא בשל הערכיות שלהם כבני אדם. זה הד.נ.א של הרשות. כאלה הם גם אנשי מחלקת it שלנו.

המורכבות בפיקוח על הפעילים בשוק ההון מחייבת אותנו להיות מסוגלים להתמודד עם אלפי דיווחים, רובם טקסטואליים, שמחייבים מעקב והתייחסות שלנו לתוכנם. היא מחייבת אותנו לדאוג לכך שהדיווחים הללו יגיעו לכלל המשקיעים באופן שוויוני. הפעילות הפיקוחית כוללת גם מעקב צמוד אחרי מיליוני עסקאות ועשרות מיליוני פקודות שקשורות למסחר בבורסה, לא רק כאשר עסקה משתכללת לה בין שני צדדים, אלא גם כאשר ניתנות פקודות לביצוע או ביטול עסקות וכדומה. זה מחייב מערכות מתוחכמות שיודעות לעשות את העבודה  ויודעות גם להתמודד עם חידושים והמצאות ויצירתיות של השחקנים בשוק ההון. הפעילות שלנו נוגעת במיוחד להגנה על משקיעים ויצירת אמון מחד, ויכולת של המשקיעים לעשות החלטות השקעה מושכלות ואף להשפיע על החלטות של החברות במקרים בהם ההחלטות אינן לטובתם כבעלי אג"ח או כבעלי מניות.

המציאות הזו בשוק ההון הופכת להיות מורכבת יותר ויותר עם חלוף הזמן. מיזמים אינטרנטיים מחייבים התחייבות שלנו והתמודדות עם טכנולוגיות מתקדמות. זירות מסחר עם מסחר בתדירות גבוהה של אלפי פקודות בדקות ספורות מחייבת את רשות ניע בכלל ואת מחלקת it בפרט להיות יצירתיים יותר, טובים יותר. מתוחכמים יותר.

דרך הפעולה של המחלקה הזו היא בדרך של ניהול פרוייקטים ע"י עובדי המחלקה באמצעות מיקור חוץ (outsourcing) עם אלה שמציעים לנו איכות ביצוע מהטובים בשוק.

אספר לכם בקצרה על 3 פרוייקטים שלנו.

מגנא- מערכת הדיווחים האלקטרוניים: לפני למעלה מעשור, הרשות הייתה חלוצה ופורצת דרך בהקמת מערכת ממוחשבת ראשונה מסוגה לקליטתם ולהפצתם, דרך רשת האינטרנט, של מכלול הדיווחים הנדרשים מגופים הכפופים לפיקוחה של הרשות: תאגידים, קרנות נאמנות, חברות לייעוץ השקעות, חברות לניהול תיקי השקעות, חברות לשיווק השקעות, תעודות סל וחתמים. החל מיום ההפעלה המלאה ועד היום התקבלו באמצעות המערכת למעלה ממיליון דווחים שונים, כאשר הדיווחים הפומביים הופצו אוטומטית לציבור באמצעות אתר ההפצה, וכן הופצו לבורסה ולמפיצי מידע מסחריים. הפרויקט הוא מהמתקדמים מסוגו בעולם, והוא מושתת על הטכנולוגיות העדכניות המתקדמות ביותר. נזכיר רק כי זהו הפרויקט הראשון בישראל, ואחד מהראשונים בעולם שעשה שימוש מלא בחתימה אלקטרונית מאושרת, כאשר נושא ה- PKI  היה עדיין בחיתוליו. אחת מגולות הכותרת במגנא הוא פרסום נתונים מדוחות כספיים בפורמט XBRL, המאפשר גם למשקיעים זרים אפשרות לראות נתונים של חברות ישראליות ללא צורך לדעת עברית.

אביעזר- מערכת מידע העושה שימוש בטכנולוגיות BI לצורך תחקור נתוני מסחר המתבצע בבורסה, לשם זיהוי ואיתור חריגים. המערכת אוספת נתוני מסחר (כגון: פקודות, עסקאות, ציטוטים, נתוני מדדים, פעילויות בעלי עניין) ומצליבה נתונים אלו עם מידע ממקורות אחרים (כגון דווחים ממגנא ומידע ממקורות אחרים של הרשות). כתוצאה מאלגוריתמים מתוחכמים שהרשות בנתה, המערכת מאפשרת איתור וזיהוי חשדות לעבירות במסחר כגון שימוש במידע פנים או תרמית, ומאפשרת תחקור מעמיק של חשדות אלו. יודגש כי המערכת עושה שימוש במספרי חשבון מוצפנים, ורק אם מתגלות חריגות וחשדות נחשפת זהות המבצע. כמו כן, המערכת ייחודית בכך שהיא מערכת "לומדת" המעלה בכל פעם את ההסתברות להצלחה.

הצבע-הון- מערכת הצבעות אלקטרוניות שתוכננה ונבנתה לאפשר למשקיעים שעלולים להיפגע מהחלטות של החברה כגון תשלום שכר מוגזם, עסקה עם בעלי עניין וכדומה להיות שותפים להחלטה. להצביע גם להשפיע במקרים רבים. המערכת מאפשרת למחזיקי ניירות ערך לקבל מידע על אספות ולהצביע על נושאי האספה באינטרנט מהבית. ב"מועד הקובע", היום בו ידוע לכולם מי הזכאים להצביע, מעבירים חברי הבורסה למערכת ההצבעות את פירוט החשבונות הזכאים, ומעבירים לציבור המחזיקים קוד זיהוי. באותו יום נפתחת תיבת ההצבעות האלקטרוניות, והציבור יכול להצביע, לשנות את הצבעתו ואף לבטלה – וכל זאת עד שש שעות לפני קיום האספה הפיזית. במועד זה נסגרת תיבת ההצבעות, ותוצאות ההצבעה מועברות באופן מאובטח לחברה המזמנת את האספה. מיום הפעלת המערכת, הציבור כבר לא נדרש לגשת לבנק להוציא אישור בעלות, ולא להפסיד שעות או ימי עבודה כדי להשתתף בה. הבנקים כבר לא נדרשים לתהליך מסורבל של הפקת אישורי בעלות. גם החברות מרוויחות: הן מקבלות את תוצאות ההצבעה בצורה מסוכמת ונוחה לעיבוד. 

למצגת הקלק כאן

 

 

תגיות:

פניות ותלונות לרשות

מערכות וטפסים