כניסה

רשות ניירות ערך מצטרפת לקמפיין הגלובאלי להעלאת המודעות לחשיבות החינוך הפיננסי - שבוע המשקיעים הבינלאומי WIW2019

‏27 אוקטובר, 2019

‏כ"ח תשרי, תש"פ

יצאנו לרחוב לשאול את אזרחי מדינת ישראל מהי מניה? מה זה דיבידנד? והאם כל אחד יכול לרכוש ולמכור ניירות ערך בשוק ההון?

התשובות הפתיעו גם אותנו

רשות ניירות ערך מציינת בימים אלה את שבוע המשקיעים הבינלאומי - World Investor Week 2019 (WIW), זו השנה השלישית. שבוע המשקיעים הבינלאומי נוסד במטרה להעלות את המודעות לחשיבות של חינוך פיננסי ככלי מרכזי לקידום צרכנות פיננסית אחראית בקרב הציבור הרחב. רשות ניירות ערך הישראלית שותפה לקמפיין, שמוביל ארגון IOSCO, הפורום הבכיר ביותר לשיתוף פעולה בין רשויות ניירות ערך בעולם, יחד עם כ - 90 רשויות מפקחות ברחבי העולם.

השנה, רשות ניירות ערך בחרה להעלות למודעות את חשיבות הטמעת החינוך הפיננסי באמצעות סדרה של סרטונים קצרצרים בסגנון שאלון רחוב, במסגרתם עוברי אורח נשאלו אודות מושגים בסיסיים הקשורים בשוק ההון. במהלך השבועיים הקרובים יפורסמו הסרטונים ברשתות החברתיות של רשות ניירות ערך ואלו  צפויים להמחיש את הפער הקיים בהיכרות עם שוק ההון בקרב הציבור, בדגש על הדור הצעיר ואת הצורך בקידום אוריינות פיננסית. בסיום שבוע המשקיעים הבינלאומי בישראל יפורסם "המדריך לגלקסיה להשקעות בלתי מפוקחות", מסמך הכולל את התובנות שגיבשה הרשות עבור הציבור מטיפול של שנים בנושא. המסמך יפרט על השקעות לא מפוקחות, מאפייניהן, הסכנות הכרוכות ואת הסימנים החשודים שמהווים נורת אזהרה כהשקעה שעלולה להסתיים בהונאה פיננסית.

בשנה הקודמת, בחרה הרשות להעלות למודעות את הסכנות הכרוכות בהשקעות באמצעות רשת האינטרנט והקימה אתר השקעות מזויף (WWW.RNE.CO.IL). האתר פורסם ברשתות החברתיות ולמשך שבוע אחד, גלשו בו למעלה משני מיליון איש, כ – 17,000 איש התעניינו בהשקעה שהוצעה באתר וכ – 160 ביקשו לקבל פרטים נוספים ולמעשה "נפלו בתרמית".

רשות ניירות ערך פועלת, ותוסיף לפעול, למען קידום הידע והאוריינות הכלכלית של כל אזרחי ישראל, בתחום שוק ההון. לחינוך פיננסי בתחום שוק ההון יש חשיבות רבה לציבור כולו, בין היתר, בשל הצורך ההולך וגובר בחסכון ארוך טווח והעלייה בתוחלת החיים. ידע פיננסי הוא כלי עבודה חשוב וחיוני לכולנו, ולא שייך רק למומחים.

יו"ר רשות ניירות ערך, ענת גואטה: "ידע והבנה הם הכלים המשמעותיים ביותר אשר עשויים לסייע לציבור ביצירת הביטחון האישי והכלכלי שלהם ושל בני משפחותיהם. "העתיד כבר כאן" הוא לא סתם אמרה, אלא המציאות של אנשים ומשפחות אשר בהכרח חייבות להבטיח את עתידן הכלכלי באמצעות השקעה וחיסכון. אנו רואים את מגמת הגידול בתוחלת החיים ולכן קיים צורך אמיתי ביצירת הרגלי צרכנות פיננסית אחראית. השקעה טומנת בחובה הזדמנות, ולצד זאת כרוכה בסיכון ובכך חשיבות תפקידנו להנגיש לציבור את המידע הרלוונטי עבורו לצורך קבלת החלטות השקעה אחריות".

הנכם מוזמנים לגלוש באתר רשות ניירות ערך ולעקוב אחר המידע המתפרסם ברשתות החברתיות של הרשות, שם מתפרסמים ידע לציבור ומועדים להרצאות, המתקיימות מעת לעת, להיכרות עם שוק ההון, הפתוחות לציבור הרחב, ללא עלות. ​

תגיות:

פניות ותלונות לרשות

מערכות וטפסים