כניסה

דברי יו"ר רשות ניירות ערך בטקס חניכת משכן הבורסה החדש ופתיחת המסחר

‏08 ספטמבר 2014
‏י"ג אלול תשע"ד
 

 
מדברי יו"ר רשות ניירות ערך בטקס חניכת משכן הבורסה החדש ופתיחת המסחר
 
הבורסה כמנוף לצמיחה כלכלית

 

חנוכת הבית היום היא שינוי מבנה. אבל השינוי היותר חשוב שאנו מובילים הוא שינוי מבני. אני משוכנע שההנהגה החדשה של הבורסה תצעיד את הבורסה הישראלית קדימה, בדומה לבורסות מתקדמות אחרות בעולם.

יש משהו סמלי במקום הזה, באחוזת בית, שהיתה ראשיתה של העיר תל אביב ב-1906. באותה שנה התגבשה הצעה של אגודת "אחוזת בית" ביוזמתו של עקיבא ויס להקים עיר חדשה. השינוי המבני שהוצע ע"י אחוזת בית היה כינון תחילתהּ של עיר עברית חדישה ומתוכננת, שתשנה את פני ההתיישבות בארץ.

בלשונו של ויס: "כמו שהעיר ניו יורק מסמנת את השער הראשי לכניסה לאמריקה, כך עלינו לשכלל את עירנו, והיא תהיה בזמן מן הזמנים לניו יורק הארץ-ישראלי", כך גם אני רואה את חזון השינוי המבני של הבורסה בת"א: משאב לאומי, מחוללת צמיחה, בין הבורסות המתקדמות בעולם, ומשתפת פעולה עם הבורסות החשובות בעולם.

השינוי המבני הזה נדרש בעת הזו במיוחד על רקע הסיכונים הגלומים בהשקעה בני"ע, האטה כלכלית, נזילות נמוכה, סביבת ריבית נמוכה שגורמת, בין השאר, לזרימה לא פרופורציונלית של הרבה כסף זול במיוחד לשוק האג"ח.

לצערנו, בעת הזו, כספי הפנסיה של מר וגברת ישראלי מתועלים היום למימון רכישת נדל"ן במנהטן וניו-ג'רסי ולא למימון השקעות תומכות צמיחה בישראל. הסיכוי למילוי תפקידה של הבורסה כמחוללת צמיחה הוא קיומו של שוק הון רלבנטי ושל בורסה מפותחת שמעודדת מכשירים אשר באמצעותם ניתן יהיה לגייס הון גם לפרויקטים של תשתית, בינוי ופיתוח. הבורסה בת"א יכולה וצריכה להציע תשתית למכשירים פיננסים שיאפשרו גם השקעות בפיתוח תשתית של כבישים, רכבות, עסקים קטנים ובינוניים, דיור בר-השגה ועוד.

אני מאחל לבורסה, לחבריה ולעובדיה הצלחה גדולה. הצלחתכם, היא הצלחת כולנו לטובת המשקיעים והמשק הכלכלי.

 

 

תגיות:

פניות ותלונות לרשות

מערכות וטפסים